Len

Historie:
Nejstarší nálezy lněných výrobků pochází asi ze 7. tisíciletí před n.l. Len je původem z Asie, ale pěstoval se už ve starém Egyptě.
Do Evropy se len pravděpodobně dostal tzv. balkánskou cestou přes Balkánský poloostrov.
Len se vyskytuje po celé Evropě a v oblasti tropů. V České Republice většinou jen v podhorských oblastech.

Len z metráže za 110,- Kč za 1 metr (šířka 160 cm)
rezny-len

Vlastnosti:
Snižuje gama záření téměř na polovinu a chrání lidský organismus před slunečním zářením.
Lněné tkaniny jsou proslulé pro svou velkolepou odolnost a dlouhou životnost. Pevnost v tahu prádla závitu je dvakrát tak větší než u bavlny a třikrát než u vlny. Lněné příze a tkaniny zvýší asi o 20% pevnosti při zvlhčení, což znamená, prádlo je silnější.
Le může absorbovat až 20% své vlastní hmotnosti ve vlhkosti a zároveň zůstane na dotek suchý. Vlákna absorbují pot a uvolní lhkost do vnějšího vzduchu, čímž se textilie samostatně chladí odpařením, což je důvod, proč se v lněném plátně vždy cítíte svěží a nepotíte se.
Prádlo nevyvolává alergické reakce a je užitečné při léčbě řady alergických onemocnění.
Podle lékařských studií provedených v Japonsku, pacienti upoutaní na lůžko nemají proleženiny tam kde se používají povlečení se lnu. Nošení prádla a oblečení se lnu pomáhá zbavit se některých kožních onemocnění – od vyrážky až po chronické ekzémy.
Jedinou nevýhodou je mačkavost.

Použití:
Lněné a směsové tkaniny se lnem se používají na letní oblečení – košile, kalhoty, šaty, historické kostýmy, povlečení, utěrky, ubrusy, prostěradla, dekorační látky.

Ošetřování:
Lněné tkaniny se doporučují prát při teplotě 40 ° C, jemně vyždímat. Sušením na slunci pomáháte zachovat původní bílou barvu. Žehlit se len doporučuje vlhký po rubové straně a nebo použít napařovací žehličku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *